Jsou to takové nenápadné bestsellery, o kterých pár kilometrů od města či obce, kterých se týkají, nikdo ani neví. Ve zbytku republiky si jacísi rodáci a fajnšmekři koupí pět kusů, ale to musí svého knihkupce opravdu přemlouvat, aby tu knihu o historii městysu někde na druhé straně republiky objednal. Knihkupec se snaží, ale někdy prostě nelze knihu o historii zapadlé jihočeské vísky vůbec sehnat. Často totiž takové knihy vydávají nějaká místní nakladatelství či dokonce obecní úřady a titul se tak do celostátní distribuce vůbec nedostane. Ano, mluvíme o specifické regionální literatuře.

Je opravdu zajímavé, kolik se v městech a městysech najde patriotů, kteří lokální literaturu koupí. Občas se dokonce takový nějaký titul objeví i v celostátních knižních žebříčcích Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Bude tomu tak bezpochyby proto, protože obyvatelé města, o kterém zrovna taková nějaká publikace vyjde, vezme obchod místního knihkupce ztečí a nakoupí desítky kusů během týdne. A takový počet knih, byť se titul prodává třeba jen v jednom knihkupectví, pak dokáže ovlivnit i celostátní žebříček, v kterém jinak dominují celostátní či dokonce celoplanetární bestsellery.

Nám se toto stalo v roce 2006, kdy vyšlo první vydání knihy Vrchlabí z edice Zmizelé Čechy, a kdy jsme nestíhali knihu doplňovat. Během týdne jsme prodali desítky kusů a měli jsme díky této knize tu čest poznat mnoho místních obyvatel, kteří jinak jaktěživi do knihkupectví nevstoupili. Nakonec jedno jediné vrchlabské knihkupectví prodalo více než tisíc kusů této knihy a to už je asi solidní výkon. Netušíme, jak početné bylo první vydání této knihy, ale jak tak nějak víme, tak podobné tituly se vyrábějí v počtu kolem dvou tisíc kusů, takže se asi dá říci, že se nám zřejmě podařilo prodat víc než polovinu nákladu tohoto titulu. Posledních několik let byla tato kniha již vyprodaná a dá se říct, že nám chyběla, protože tu a tam se na ní nějaký zákazník zeptal. Podařila se ale dobrá věc, domluvilo se město, domluvili se místní prodejci knih a podařilo se shromáždit tak kulantní objednávku, že se nakladatelství Paseka vyplatilo knihu dotisknout. Samozřejmě už nepředpokládáme takové masivní prodeje, vzhledem k počtu obyvatel města (13 000) se dá předpokládat, že téměř v každé rodině už nějaký výtisk této knihy v knihovně trůní, ale oni se narodí noví patrioti, takže v průběhu pár následujících let snad těch několik stovek nově vydaných kusů udáme.

V poslední době vůbec máme štěstí na nové knihy z našeho regionu. K dispozici je jich několik. Máme tedy plné sklady a zatím tedy čekáme na nával patriotů. Zatím marně. Ale ono to přijde.

Vrchlabí - Zmizelé Čechy - Jiří Louda, Blanka Zázvorková

Krkonoše v roce 1938 - armáda a opevnění - Radan Lášek

Tajemné stezky - Krkonoše - Rájem i peklem Obřích hor - Luboš Y. Koláček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *