Výrobci kalendářů jsou takoví tradiční optimisté. Větší optimisté byli jen komunisté, kteří mysleli na pětiletky dopředu. Kalendářisté oproti nim myslí dopředně jen na jeden rok. Ale i tak. Takže pár dní po Silvestru už makají na kalendářích na další rok a někdy zjara už mají hotovo. První kalendáře na rok 2016 jsme tak naskladnili už někdy v dubnu a nyní se do obchodů valí první větší kalendářová vlna. Další, asi ještě větší vlna, zaplaví prodejny na konci léta.
Někteří zákazníci se upřímně diví, že ačkoliv ještě nebyli na dovolené, tak nám v obchodě visí kalendáře na příští rok. Jeden zákazník se nám svěřil, že mu ty kalendáře u nás v knihkupectví na zdi visící zkazily náladu, protože mu připomněly, že je už zase půl roku z roku v (no, víte kde). Jiní zákazníci k našemu údivu kupují kalendáře na příští rok už nyní. Proč ten údiv? Upřímně řečeno, ani moc nepočítáme s tím, že by se ty kalendáře, které nám zdobí v knihkupectví stěny, už nyní prodávaly. Bereme je spíše jako hezkou dekoraci a počítáme s tím, že jejich čas teprve přijde někdy na podzim či v zimě. Ale přesto: někteří lidé si ty kalendáře kupují už teď. Myslíme, že víme proč: nyní je nabídka kalendářů opravdu nejširší a počítáme, že maximálně někdy v půli září se vyprodají první z nich a v listopadu či prosinci už bude výběr poloviční. Vydavatelé kalendářů totiž obvykle vyprodané tituly nedotiskují, šlo by o velké riziko v případě tohoto specifického zboží, které má o Silvestru cenu stovku a prvního ledna korunu. Tedy nákup kalendáře s půlročním předstihem je z tohoto důvodu pochopitelný. Ale stejně: kam ti lidé ty kalendáře uloží? Nezapomenou, kam je dali? Najdou je v prosinci? Nebo až za rok?
Tak jako tak: Sice se říká, že Boha člověk nejlépe pobaví, když se mu svěří se svými plány, což výrobci kalendářů tak nějak dělají. Svěřují se s plánem, že svoje rok předem vytištěné zboží prodají, že po celý příští rok nespadne na Zemi žádný meteorit, že nějaký magor s červeným tlačítkem neodpálí atomovku a že supervulkán pod Yellowstonským národním parkem bude stále ještě předvádět gejzíry a nikoliv spektakulární výbuch.
Bůh se možná nad jejich plány bohovsky baví. Anebo si říká: „Ještě pár tisíc let vám dám, vy odvážní pošetilci. Když jste se nenechali vystrašit Mayským kalendářem a kalendáře na rok 2012 byly připraveny rok předem jako ostatně každý jiný rok, tak vás, odvážné, nechám být. Ale toho Nostradama, toho byste si přečíst měli!“
Asi proto, že se blíží prázdniny a nakladatelé za 1) musí na trh vrhnout „letní“ zboží čili všelijaké průvodce, mapy, a, samozřejmě, románky k vodě, a za 2) udělat si před prázdninami čistý stůl (a pak v průběhu prázdninových měsíců téměř nic nového na trh nevrhat), tak nám do naší databáze přibylo za minulý týden přes 250 novinek. Tak si tak říkáme, kdo všechny ty knihy přečte.
My tady u Knihkupce alespoň všechny ty nové zápisy poctivě projdeme, opravíme všelijaké chyby v názvech a anotacích, a zkonstatujeme, že aspoň při tomto letmém náhledu nás zaujme z těch stovek knih maximálně desítka. Tak se pojďme mrknout, co nás z těch nových zápisů do oka trklo.
Stolní kalendář Andělé na rok 2016. Tedy ne že bychom byli fanoušky andělů, i když je dobré, když při vás stojí, byť vám tedy čas od času ozdobí ret jizvou. Tak jako té biblické postavě, na jejíž jméno si nemůžeme vzpomenout. Anebo Jarkovi Nohavicovi. Tento kalendář nás zaujal proto, protože se v minulých letech velmi dobře prodával. Andělé mají zjevně mnoho jiných fanoušků. Taky máme zkušenost s tím, že zrovna tento konkrétní kalendář se docela brzy vyprodá, tedy fanouškům andělů můžeme doporučit s koupí neváhat.
Česká kuchařka v ruštině. Mnoho obyvatel Ruska by zajisté toužilo mít z Česka víc než jen recept na knedlíky a svíčkovou. Nemálo z nich jistě se slzou v oku vzpomíná na doby, kdy zde se svými tanky a okovanými botami mohli jezdit a šlapat, kam se jim zachtělo. Nyní, doufejme, i přes sympatie některých místních užitečných idiotů, byť třeba i na nejvyšších místech, jejich tanky a okované boty snad nehrozí a (rádi?) je můžeme přivítat v pražských a karlovarských hotelech. Tam ať zvesela utrácejí, byť, předpokládejme, že jejich nákupní choutky se upírají spíše na jiné, luxusnější, obchody, než jsou místní knihkupectví. Ale kdyby snad nějaký Ivan či Nataša do knihkupectví zavítali, tak bychom pro ně něco měli. Zda se jim doma podaří sehnat patřičné ingredience, to už je druhá věc.
Dálkový výslech od prezidenta Václava Havla. Po letech opět vychází tento legendární rozhovor Karla Hvížďaly s Václavem Havlem.
Nakladatel o knize píše: Dálkový výslech Václava Havla je nejosobitější a také nejúspěšnější knihou našeho bývalého prezidenta. Je vyznáním jeho vztahu k lidem, umění, politice a je i jeho životopisem. Tím, že tento rozhovor Karlu Hvížďalovi poskytl, ze sebe sejmul povinnost jednou napsat paměti. Později jen spolu s ním připravil pokračování s názvem Prosím stručně. Dálkový výslech vyšel poprvé česky v Londýně v roce 1986 k Havlovým 50. narozeninám. Nové, dvanácté české vydání jsme připravili po třiceti letech od chvíle, kdy na textu začal s K. Hvížďalou pracovat. Interview bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků včetně japonštiny a čínštiny.
Dieta pro muže pijícího pivo, víno a alkohol. Tak tahle kniha nás zaujala nejvíc. Kdo říká, že alkoholici nemohou být štíhlí a jsou odkázáni na to, vláčet se po světě s pivním mozolem. Kdepak, stačí udržovat patřičnou dietu a můžeme lemtat, jak se vám zachce. Kniha se honosí údajem, že se jí prodalo 2 milióny 400 tisíc výtisků. To je alkáčů, kteří se nechtějí ve své vášni omezovat, a přesto být šik.
Hříšné kostky. Tohle sice není kniha, ale tato blbůstka nemůže v našem výběru zajímavých novinek v našem obchodě chybět. Komu došla fantazie, jak si zorganizovat své milostné hrátky, hodí si kostkami a hned má jasno. Orál v koupelně. Anál na záchodě. Misionář na kuchyňské lince. Koníček na koni. A tak dál. Bude to fungovat? To už je jen na vás a na míře puritánství vašeho partnera/partnerky.
Našli bychom asi ještě pár zajímavých novinek z týdne od 1. do 7. června, nicméně do naší databáze se hned při pondělku navalilo asi tak sto dalších. Ach jo. Jdeme se na ně podívat a bude-li čas, tak o některých z nich zase něco napíšeme. Ke konci týdne.