Vážení čtenáři, když jsme před několika měsíci dokončili rebrand vzhledu našeho eshopu, tak jsme si do loga vepsali i naše nové heslo: „S láskou ke knihám, s nadšením pro Vás“. To samozřejmě stále platí, ale, jak to tak chodí, o prázdninách nám nadšení trochu opadlo, nejen myslí, ale tělem jsme byli u vody a v přírodě, naši práci zastávali částečně brigádníci, kteří, ač byli nadšení, tak dělali z nezkušenosti chyby, do toho prázdninový provoz u našich dodavatelů, takže se někdy na objednané knihy muselo čekat poněkud déle, no, nakonec se nedivíme, že zákaznické hodnocení našeho eshopu na Heurece pokleslo o 2 procentíčka z obvyklé 99 procentní spokojenosti na 97% doporučujících zákazníků. S tím samozřejmě nejsme spokojeni.
Nicméně, úplně jsme nezaháleli a máme pro Vás dvě novinky, které by Vám měly k orientaci na našich stránkách napomoci, respektive Vám ulehčit práci při objednávání.
Novinka číslo 1: Mnoho knih spolu nějak souvisí, ale nelze je zařadit do jedné kategorie. Také přidávání dalších a dalších kategorií zboží by asi nebylo produktivní, takže jsme vyřešili problém, jak lépe provázat související tituly tím, že jsme zavedli do detailu položky tzv. štítky. Co to je? Ke každé položce nyní přidáváme několik klíčových slov, které charakterizují obsah knihy či můžou sloužit k provázání s jinou související položkou. Naše prvotní úvaha se odvíjela od otázky: jak ulehčit například cestovateli do Itálie nákup potřebných knih a map? Průvodci, slovníky a mapy jsou v jiných kategoriích, ve vyhledávání se taky nemusí podařit to, aby se nakupujícímu zobrazilo vše potřebné (když zadá do vyhledávače Itálie, tak se mu zobrazí průvodce Itálie a mapa Itálie, ale ne už italský slovník). Domníváme se, že když provážeme vše, co se týká Itálie (a čehokoliv jiného) klíčovými slovy, tak se vyhledání všeho potřebného pro cestu (a cokoliv jiného) značně ulehčí. Štítky čili klíčová slova najdete na detailu položky hned vedle obrázku. Vzhledem k tomu, že klíčová slova přidáváme k položkám v eshopu postupně a ručně, bude asi nějaký čas trvat, než bude databáze klíčových slov a provázání titulů dokonalé, ale už nyní může hledání souvisejících titulů trochu ulehčit.
Novinka číslo 2: Uvažovali jsme o tom, že od zákazníka, který si zvolí osobní odběr, ať už u nás v obchodě, či na výdejním místě, vlastně vůbec nepotřebujeme znát jeho adresu. Vyplňování adresy do objednávky je tedy zbytečné a stojí zákazníka několik sekund, ale jak se říká, sekunda k sekundě a život uteče jak voda. Takže nyní Vám ty sekundy šetříme, adresu v případě osobního odběru nevyžadujeme, stačí nám e-mail, jméno, příjmení a telefonní číslo. Pravda, v prvním týdnu po zavedení tohoto šetřiče času, jste kvůli naší chybě nemohli objednávat vůbec, chybně nastavený systém Vás v kruhu vracel stále na začátek a nedovolil dokončit objednávku, ale tato chyba je již napravena a nyní již vše funguje jak má.
Věříme, že tyto drobné inovace Vám Vaše nákupy ulehčí, slibujeme, že po prázdninovém odpočinku jsme opět nadšení a knihy milujeme a s novou energií usilujeme o to, abychom spokojenost našich zákazníků vrátili tam, kde obvykle bývá, totiž na 99%.
Recenze knihy od Marty
No, prokrastinovala som a na rozdiel od značnej časti populácie, čo proti tomu akože bojuje, ja si to užívam. Šla som do obchoďáku, aby mi premerali zrak, pretože ak som slepá so šošovkami, nie je to ideálne. Nehovorím priamo, že je to zlé, dosť to retušuje tváre všetkých okolo včetně mojej… ale nie je to ideálne. Cestou na povrch som to stočila do kníhkupectva. Zbožňujem ako tam vytvoria na stole obrovskú kopu hmoty z nových kníh a pritom to pôsobí prehľadne a lákavo. Ako som tak korzovala s predstieraným intelektuálnym výrazom na tvári okolo stolu (človek nikdy nevie, kde ho čaká láska- škúliť v kníhkupectve by mohla byť fatálna chyba) ku koncu kolečka som sa zastavila, vypleštila oči a pootvorila som ústa, čo znamenalo nie len koniec lovu na intelektuálov, ale aj šok z toho, že vidím knižku, ktorá mala podľa emailu o knih-novinkách vísť za pár dní a potom mi ju mali 6 dní posielať. To už je ten deň, kedy prešlo pár dní? alebo im to tiskně niekto iný? Knižky som sa zmocnila, vrhla ju po kníhkupcovi na kase, ktorý na mňa vypleštil oči, s jasným odsúdením, že takto rýchlo sa snáď literatúra nevyberá …podľa obalu… keby on vedel.
Začala som čítať už v MHD cestou domov, hneď som pochopila, že je to fantastická kniha. Prejavom na mňa pôsobí, že máme s autorom podobný pohľad na svet. Páči sa mi jeho empatický prístup, vyšperkovaný pragmatickými faktami. S humorom, ktorý nemusí sedieť každému, ale ja si v ňom libujem. Celú dobu rozmýšľam, či ten príbeh píše nemecký autor Sebastián alebo je to prekladateľom? Pretože ten človek je moje druhé ja. Zbožňujem jeho prejav. Takže som si dala predsavzatie, že v roku 2035 si knihu prečítam v nemeckom origináli, aby som to zistila.
Knižka je rozprávaním príbehu najskôr chlapca, neskôr puberťáka, študenta, muža, syna, manžela, otca, ľudskej bytosti. Knižka má reálny časový priebeh a myslím, že je v nej aj mnoho skutočných zážitkov, napriek faktu, že celkový dej je vymyslený príbeh. Asi. Hlavný hrdina Martin ako sedemročný chlapec nemá rád telocvik: „Dodnes mi je záhadou, k čemu je v živote užitečné, když člověk umí přeskočiť na stodeseti metrech deset překážek. Pokud mi něco stojí v ceste, nepřeskakuji to, prostě to obejdu. Praktický účel nevidím ani ve schopnosti vrhat z ramene těžké koule a přitom ničit trávnik.“ Ja mu tak rozumiem!
Práve v období sedemročného chlapca, pri smrteľnej posteli svojej babky, sa prvý krát stretne so smrťou. On tomu nerozumie, smrť je prekvapená, že ju vidí. Prezentácia smrti či už procesu samotného alebo postavy mi príde mimoriadne citlivá a sympatická. Celý príbeh je pretkaný životom hlavného hrdinu, a jeho stretávania sa so smrťou, teraz myslím smrťou ako procesom konca aj postavou. Musí sa vyrovnať nie len s tým, že okolo neho niekto zomrie, včetně jeho blízkych, ale aj s tým, že dostal od osudu možnosť byť raz smrťou, vystriedať ju v povolaní a to sa prejavuje postupným naberaním jej schopností. Najhoršia je asi tá, kde keď sa niekoho pozrie tak vie kedy a ako zomrie. Snaží sa to riešiť tým, že sa pokúša obísť princípy života. Ľudí, ktorých dokáže jednoducho ukradne smrti a zachráni, samozrejme tým medzi ním a smrťou a teraz myslím ako predstaviteľom procesu, vznikajú konflikty, aj keď popravde on je na smrť celú dobu hrubý, ona mu pomáha to brať ako súčasť života a je na neho celú dobu milá. Nakoniec sa Martin, rozhodne vyštudovať medicínu a zachrániť čo najviac ľudí. Ďalšie dovednosti, ktoré ako možný nástupca smrti získa: je možnosť chodiť po vode, tele-portovať svoje druhé ja kam len chce, a pôvodnú variantu nechať tam, kde bol. Poznáte to ako hovoríte na partnera, ktorý stojí naproti vám a pritom akoby tam nebol? hm?
Postupným dospievaním získava nie len životné skúsenosti v súkromí, ale naučí sa aj pochopiť, že niektoré veci jednoducho nezmení a ani smrť o nich nemôže rozhodnúť, jednoducho sa musia stať, smrť len plní príkaz. Autor šikovne opakovane obíde téma, kto o tom teda rozhoduje? čo vnímam ako plus. Ovšem vážení aj smrť sa od Martina niečo naučí, a to, že občas ojedinele naozaj treba porušiť pravidlá. To poznáte.
Aby ste teda mali predstavu ako to funguje: Smrť príde k umierajúcemu a z neho po exituse cez ústa vyletí motýľ, občas si zakrúži po miestnosti, občas nie a smrť si ho chytí do sieťky na motýle- žiadna kosa vážení. To je jej úloha, chytiť motýľa do sieťky. Aby bolo jasno sú motýle a motýle duše, neprenasledujte zbytočne pri trvalkových záhonoch motýle, smrť si pozná svojho motýľa, fakt.
Smrť je vlastne muž, v knihe je krásne opísané jeho fyzično, je empatický, láskavý, pozorný, pracovitý, rád sa hrá, rád sa rozpráva a nemá rád, keď sa na neho hneváte, za niečo čo nedokáže zmeniť. Príde vás podporiť na svadbu, je pri pôrode vašich detí, vlastne je trochu spoločensky neohrabaný príde kedy chce-kam chce, otravujú ho vaše lásky a kecy o nich stále dokola. Smrť je zjavne super kamoš nad vecou.
Často mám pocit, že keď sa stretnem s nejakým novým človek a pozriem sa na neho, vidím, že je to deb*l, možno je to tiež nejaká nadprirodzená schopnosť 🙂 alebo citovaním hlavného hrdinu, keď sa vyjadruje k partnerovi svojej vysnívanej lásky: „…z psychologického pohledu by možná představoval zajímavý případ, ovšem ze sociálního hlediska to byl prostě debil“.
Na záver by som rada napísala, že ak je to dané ako a kde z nás vyletí motýľ, užívajme si každý deň, každý zážitok, každý vietor, ktorý vám fúkne do tváre, každý bozk, každú kytku, čo vám ten váš spontánny kriminálny živel utrhne v mestskej zeleni,… pretože len smrť a jej nadriadení vedia či to nebolo naposledy… možno ešte len, choďte na preventívne prehliadky, pretože tým im to komplikujeme 🙂
PS: Nie je to tak dávno, aby už to nebolelo, keď som stála nad babkou, len tam tak ležala, mala pootvorené ústa, lebo z nej vyletel motýľ 🙂 Dúfam, že tam bola smrť so sieťkou, veľmi sa mi tá predstava páči… len ja som ju nevidela, pretože nadprirodzené bytosti vidia len špeciálny ľudia. Celý príbeh smrti ako procesu sa mi páči je nežný, pravdivý, zmierlivý budem to takto raz vysvetľovať svojim deťom.